چرا طراحی آشپزخانه مهم است؟

آشپزخانه قلب تپنده یک خانه به شمار می رود. در گذشته آشپزخانه اکثرا در زیرزمین بوده و دیده نمی شدند. امروزه به واسطه تغییر ساختمان ها و سبک زندگی، آشپزخانه ها بیشتر در معرض دید بوده و تکمیل کننده دکوراسیون داخل منزل است. به علاوه کاربری آسان، پاکیزگی و ایمنی تجهیزات نیاز به طراحی اصولی فضای آشپزخانه ها را دوچندان کرده است. از آنجایی که ساخت و تجهیز آشپزخانه درصد تقریبا بالایی از هزینه های ساخت یک منزل را شامل می شود، استفاده از دانش و تخصص یک مهندس طراح با تجربه در این زمینه تضمینی برای استفاده درست از این منابع است.

طراح آشپزخانه چه کسی است؟

طراح آشپزخانه به فرد یا گروهی از متخصصین گفته می شود که دانش آکادمیک طراحی داخلی دارند. یک طراح داخلی از بین زیرشاخه های مختلف طراحی داخلی به طور تخصصی طراحی آشپزخانه را انتخاب می کند. طراح آشپزخانه دانش وسیعی در مورد رنگ شناسی، نورپردازی، مصالح، کابینت ها، لوله کشی، شیرآلات و تجهیزات برقی داشته و به طور تخصصی در این حوزه فعالیت می نماید. مهمترین وظیفه یک طراح آشپزخانه ، نیازسنجی دقیق کارفرما و بهینه سازی فضای موجود با توجه به سلیقه آن ها است.

aramis 8

سبک های مهم طراحی آشپزخانه

از میان سبک های مختلف طراحی داخلی فضای آشپزخانه، دو سبک مدرن و کلاسیک در ایران طرفداران بیشتری دارد. درست است که برخی از متریال و تجهیزات در هر دو سبک یکسان است اما سبک کلاسیک . مدرن تفاوت های عمده ای با هم دارند.

سبک مدرن

فرقی نمی کند که آشپزخانه شما بزرگ است و پرنور و یا با متراژ کم، آشپزخانه مدرن در هر متراژی قابل اجراست. سادگی و دور بودن از شلوغی و جزئیات مهمترین ویژگی سبک مدرن است. سادگی در تمامی جنبه های طراحی مانند انتخاب رنگ ها، تجهیزات، طرح ها و نورپردازی رعایت می شود. یک آشپزخانه مدرن تجملات ، زرق و برق و تزئینات شلوغ ندارد. به عبارتی هرچقدر از لوازم کاربردی ساده استفاده شود، دکوراسیون به مدرنیته نزدیک تر می شود. در سبک مدرن خطوط صاف و هندسی بیشتر استفاده می شود. این خطوط در سینک، کابینت ها و شیرآلات به وضوح به چشم میخورد.

کابینت ها به عنوان المان هایی مهم در دکوراسیون یک آشپزخانه، بیشتر از سایر قسمت ها به چشم می آیند. در این سبک می توان از کابینت های کوتاه یا کشیده استفاده کرد. مهمترین خصوصیت کابینت ها در ینک مدرن این است که آنها قاب ندارند و دستگیره بر روی آنها دیده نمی شود. دستگیره آنها غالبا مگنتی و یا مخفی است. رنگ کابینت ها تک رنگ و ساده و براق است. طراحی کابینت ها برای پوشش حداکثری تمام وسایل و تجهیزات انجام می پذیرد و روی تجهیزات اصلی مانند لباسشویی، ظرفشویی و یخچال هم درب هایی از جنس کابینت قرار می گیرد.

رنگ های روشن و براق در این نوع آشپزخانه به وفور دیده می شود. سفید رنگ غالب طراحی مدرن است، اما میتوان با استفاده حداقلی از سایر رنگ ها با رعایت اعتدال و تناسب به فضای آشپزخانه گرمی بخشید و آنرا تغییر داد. رنگ کاشی ها ساده و بدون طرح و روشن انتخاب می شود .

استفاده از متریال طبیعی مانند چوب و سنگ به هر صورتی که ممکن باشد، باید در سبک مدرن دعایت شود. رویه کابینت چوبی یا سنگی، کفپوش چوبی، و یا انواع فلزات فضای آشپزخانه را مدرن تر می نماید.هدف اصلی از طراحی سازه با کمک نورپردازی بهتر و کامل تر به نمایش گذاشته می شود و هویت ساختمان می یابد. بنابراین طراح متخصص با توجه به این هدف و کاربرد سازه نورپردازی های متفاوتی برای یک ساختمان انتخاب می نماید.

کادر مجرب الماس آرامیس، در خصوص خرید تجهیزات و لوازم همواره در کنار مشتریان بوده و آنان را راهنمایی می کند.

سبک کلاسیک

اگر به دنبال دکوراسیونی لاکچری و تجملاتی هستید، سبک کلاسیک برای شماست. این سبک برگرفته از یونان باستان بوده و نمایشگر زیبایی و قدرت و زندگی مرفه می باشد. در این سبک تقسیم بندی های هندسی و متقارن، ستون های بلند، سقف بلند، سنگ ها ، تزئینات فراوان به چشم میخورد. گچ بری، مجسمه ها ،طاقچه ها و استفاده از لوسترهای فلزی یا شیشه ای بزرگ و پر زرق و برق در کنار قاب بندی از خصوصیات سبک کلاسیک است. استفاده کمتر از نور طبیعی، در کنار سنگ های طبیعی به عنوان متریال غالب دکور، زیبایی این سبک را دوچندان می کند. فرم ها و خطوط منحنی، دایره ای و قوسی در این سبک بیشتر رعایت می شود.

کابینت های سبک کلاسیک دارای نقوش فراوان هستند. حفظ تقارن، استفاده از قاب و ستون ها و کنده کاری بر روی درب ها کابینت های این سبک را به یکی از عناصر مهم درطراحی تبدیل کرده است. استفاده از دستگیره های سرامیکی ، متناسب با سایز کابینت ها در تکمیل طراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عموما دور تا دور آشپرخانه کبینت قرار میگیرد و در وسط جزیره برای پخت و پز یا آماده سازی غذا وجود دارد.

آشپزخانه هوشمند

امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی زندگی انسان ها رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته است. ورود تکنولوژی به صنعت ساختمان باعث به وجود آمدن خانه های هوشمند شده است و یکی از قسمت های مهم در خانه های هوشمند، آشپزخانه هوشمند می باشد. داشتن کنترل بر روی تحهیزات الکتریکی و یا دستگاههایی که با گاز شهری کار میکنند، از مزایای این نوع آشپزخانه ها است. مثلا در زمانی که مالک در سفر است و دغدغه روشن ماندن تجهیزات برقی را دارد، با استفاده از گوشی همراه خود می تواند برق قسمت مورد نظر را قطع نماید. هوشمند سازی آشپزخانه هم به صورت کلی و هم به صورت جزیی قابل اجراست.الماس آرامیس با داشتن دانش روز دنیا و استفاده از بهترین پیمانکاران و طراحان مجرب در صنعت ساختمان، همواره آماده ارائه این خدمات با توجه به نیاز مشتری و مخاطب است.

Model-1-Model-1S-SuperOven-collection-by-Unox-Casa-1