روف گاردن چیست؟

روف گاردن به فضای سبز بر روی پشت بام ساختمان ها گفته می شود. به عبارتی روف گاردن، پشت بامی است که روی سطح آن را با گیاهان می پوشانند. امروزه روف گاردن در بسیار از ساختمان ها به چشم می خورد. روف گاردن این امکان را برای مالکین فراهم می آورد تا بهترین استفاده را از فضاهای بنا برده و باغی با منظره شهر داشته باشند. علاوه بر ایجاد فضای سبز برای استراحت، ورزش و تفریح مالکین، روف گاردن ها مزایای دیگری نیز دارند. از مهمترین این مزایا می توان به تصفیه هوای محیط و زیبایی لوکیشن اشاره نمود که تاثیر مستقیم بر انتخاب خریداران ملک می گذارد. همچنین روف گاردن باعث تعدیل حرارت طبقه آخر ساختمان می شود و برای برج های بلند در مناطق گرم شهری مناسب است. این فضای سبز در ماندگاری کف سازی پشت بام ها و جلوگیری از آسیب دیدگی آنها در برابر برف و باران و یا تابش آفتاب نقش بسزایی ایفا می نماید.

وجود آبنما، تراریوم یا مینی گلف نیز از دیگر مزایای روف گاردن ها به شمار می رود که جلوه ساختمان را دوچندان می نماید.  به علاوه می توان از آلاچیق، نشیمن و یا فضایی برای غذاخوری مالکان در روف گاردن بهره برد تا مالکان بتوانند از فضای سبز بیشتر استفاده کنند و از اثرات مثبت آن بر روح و جسم خود بهره ببرند.

خدمات طراحی و اجرای تراس باکس، تراس گاردن، فلاورباکس ، دیوار سبز و به طور خاص روف گاردن برای زیبا سازی و ایجاد فضای سبز در ساختمان ها و برج ها توسط گروه الماس آرامیس به صورت تخصصی ارائه می شود.

سبک های طراحی روف گاردن

در خصوص مهمترین بخش ایجاد فضای سبز در بنا یعنی روف گاردن، سبک های مختلفی قابلیت اجرایی دارند که متناسب با فضا و خواسته مشتری توسط مهندس طراح انتخاب و طراحی می شود. روف گاردن گسترده، روف گاردن متمرکز و روف گاردن پرتابل مدولار.

روف گاردن

روف گاردن گسترده

روف گاردن گسترده معمولا زمانی انتخاب می شوند که کارفرما تصمیم دارد تا حجم وسیعی از بام را تحت پوشش قرار بدهند به عنوان مثال وقتی میخواهند بام به طور کامل چمن کاری شود. در این نوع از روف گاردن تلاش بر این است تا وزن زیادی بر روی سقف ایجاد نشود. در نتیجه تنها از چمن استفاده می شود و هیچ گونه گیاه دیگری بر روی بام کاشته نمی شود زیرا رشد چمن، خاک ریزی کمتری نیاز دارد و کف سازی سبک تر خواهد بود. روف گاردن گسترده در بیشتر مواقع برای بام هایی که ظرفیت تحمل بار پایینی داشته باشند، اجرا می شود. این روف گاردن هزینه های طراحی و اجرایی کمتری نیاز دارد. همچنین هزینه نگهداری آن به واسطه نیاز به آبیاری کم، بسیار کمتر از سایر انواع روف گاردن است.

روف گاردن متمرکز

در روف گاردن متمرکز بر اساس خواسته ی کارفرما و دانش طراح، با بهینه کردن فضا، قسمت هایی ازبام به قضای سبز اختصاص داده می شود. این روش به دلیل اینکه هزینه اجرای کمتری دارد،بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در این نوع روف گاردن آلاچیق، نیمکت، زمین های بازی یا حتی استخرها به عنوان اجزای اضافی به بام اضافه می شوند. پوشش گیاهی مورد استفاده در این روف گاردن  شامل درختان، درختچه ها و بوته ها بوده و بعضا قابلیت کشت روی سطح زمین را نیز دارند. از این رو نیازمند نگهداری، آبیاری و سایر مراقبت های مرسوم فضاهای سبز می باشد. این نوع روف گاردن، به دلیل وزن سنگین تر، باید روی بام هایی بنا شوند که ساختمان آنها ظرفیت بار بیشتری دارند.

روش مدولار پرتابل

در روش مدولار پرتابل از  باکس های قابل حمل استفاده می شود که لایه هایی ازخاک را دارا است. باکس های فوق برای کشت انواع مختلف گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند و براساس نوع گیاه و نیاز آن دارای متریال های متفاوت می باشند. هدف از این سبک این است که اجزا به صورت مجزا از هم باشند تا در همه فصول گیاه و فضای سبز موجود بوده و شرایط رشد گیاهان متفاوت را برای هر کدام ایجاد نمایند. در این روش می توان از ورق های گالوانیزه برای باکس ها استفاده کرد. در این حالت گیاهان در باکس های فلزی رشد می کنند. اما این روش از نظر ظاهری جلوه مناسبی برای روف گاردن نداشته و ما پیشنهاد استفاده از متریال چوب پلاست یا ترمو را می دهیم.